'; if ( is_singular() ) { wp_enqueue_script( "comment-reply" ); } $favicon = get_option("themename_theme_options"); ?>

Sertleşme Bozukluğu Tedavisi

Uygulanacak tedavinin seçilmesinden önce ürolojik değerlendirme ve bazı tetkiklerle sertleşme bozukluğunun neden kaynaklandığını araştırmak uygun olacaktır. Bu araştırma kapsamında hastanın kan şekerinin, kolesterol seviyesinin ve testosteron hormon seviyesinin ölçülmesi, penis içindeki kan akımının değerlendirilmesi (penil dopler) gerekebilir.

İlk basamak tedavide PDE 5 (fosfodiesteraz) inhibitörü olarak adlandırılan bir grup ilaç sıklıkla kullanılır. Bu ilaçlar, sertleşme sırasında penis içine daha fazla kan gönderilmesini sağlamak amacıyla üretilen bazı kimyasal maddelerin, vücut tarafından yakılmasını engelleyerek penise daha uzun süre, daha çok miktarda kan taşınmasına olanak verir. Böylece sertleşme daha uzun sürer ve daha tatminkar hale gelir. PDE 5 inhibitörleri arasında etkinin başlama süresi, toplam etki süresi ve sağladığı sertleşme derecesi bakımından farklılıklar bulunabilir. Bu ilaçların sertleşme bozukluğunun giderilmesinde etkileri ve güvenilirlikleri kanıtlanmış olsa da sertleşme bozukluğunu kalıcı olarak tedavi etme özelliği yoktur. PDE 5 inhibitörlerinin, nitrat grubu ilaçlarla birlikte kullanılması kesinlikle önerilmez.

Tedavi seçenekleri arasında yer alan vakum cihazları ve cinsel ilişki öncesi penise enjeksiyon yapılması genellikle hastalar tarafından uzun vadede zahmetli ve uygulanamaz bulunmaktadır. Penil protez (mutluluk çubuğu) ileri derecedeki erektil disfonksiyonda kullanılan radikal cerrahi yöntemdir.

Düşük yoğunluklu ses dalgalarının erektil disfonksiyon tedavisinde kullanılması (LSWT yöntemi – Lineer Shock Wave Therapy) yeni bir yöntem olmakla beraber diğer tedavi seçeneklerine göre etkisinin kalıcı olması, yan etkisinin olmaması ve yüksek başarı oranı nedeniyle tercih edilmektedir.